Contact Information

Location:
Friends of the Blackstone River Environmental Center
100 New River Road
Lincoln, RI 02838

Mailing Address:
BRWC / FOB
P.O. Box 8068
Cumberland, RI 02864

Upcoming Events
Dec
20
Wed
6:30 pm BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
Dec 20 @ 6:30 pm – 8:30 pm
  This is the monthly board meeting for the Blackstone River Watershed Council / Friends of the Blackstone members. The group meets on the 3rd Wednesday of each month at 6:30pm. Location: BRWC/FOB Environmental Center[...]
Jan
17
Wed
6:30 pm BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
Jan 17 @ 6:30 pm – 8:30 pm
  This is the monthly board meeting for the Blackstone River Watershed Council / Friends of the Blackstone members. The group meets on the 3rd Wednesday of each month at 6:30pm. Location: BRWC/FOB Environmental Center[...]
Feb
21
Wed
6:30 pm BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
BRWC/FOB Monthly Meeting @ Amica
Feb 21 @ 6:30 pm – 8:30 pm
  This is the monthly board meeting for the Blackstone River Watershed Council / Friends of the Blackstone members. The group meets on the 3rd Wednesday of each month at 6:30pm. Location: BRWC/FOB Environmental Center[...]
Preserve Elder Ballou Cemetery

2006 Race Results

Riverfest 10th Annual Canoe and Kayak Race

Sunday, May 20, 2006
Official Race Results

4.2 MILE RACE

Touring Kayak Class
31:34 Scott Cooper

K-1 Whitewater Class
33:20 Kevin Sousa
35:54 Mark Laramie
36:48 Lawrence McCarthy
43:06 Robert Duffy

Kiwi Class
36:26 Steven Lima
36:45 Robert Chausse
36:59 Edward Brisbois
38:31 Edward Fontaine
38:33 Bruce MacPherson
39:01 Marty Oloughlin
40:57 Matt Towne
44:50 Pamela Reis
47:51 Camille Fazah
47:52 Christopher Fazah

K-1 Women Class
36:03 Valerie Fisk
37:35 Wendy Holman
38:21 Susan Bissonnette
41:10 Patricia Magaldi
42:10 Rebecca Bousquet
44:22 Lori Normandin

OC-2 Century Class
31:36 Chuck Draper & John Bouchard
32:06 Edward Halpin & Timothy Bailey
34:12 Debbie Jackman & Bob Miller
36:48 Richard Fallon & Paul Fallon
40:38 Bryant Ogden & Walter Egee

OC-2 Mixed Class
36:57 Jonathan Osterman & Donna Osterman
41:11 Steve Cunnignham & Regina Cunningham

OC-2 Recreational Class
33:44 Chris Sene & Edward Oleksyk
35:47 Sean Crowshaw & Christopher Crowshaw
38:12 Eric Unger & Dan Luck
38:29 Robert Reifel & Sean Reifel
39:19 Ken Mathewson & Dana Newcomb
39:49 John Reynolds

OC-2 Adult/Youth Class
36:03 Erik Oleksyk & Frank Oleksyk
37:19 Joe Moccia & Dan O’Malley
54:46 Erik Eckilson & Julie Eckilson

OC-2 Masters Recreational Class
35:12 Skip Fletcher & David Hughes

High School Division Class
35:51 Garret Evans & Myles LeMaistre
56:17 Adam Wolowicz & Ben Marsland

10 MILE RACE

OC-1 Men Class
1:27:15 Marc Lessard

OC-2 Men Class
1:24:33 Kevin Boss & Bill Brown
1:35:08 Robert D’Armagnac & Dean Gaskill
2:53:44 Marc Lavallee & Paul Lavallee

OC-2 Recreational Class
0:48:18 Steven Combes & Timothy Combes

Kayak Class
1:19:03 Cory Lancaster
1:22:39 Robert Flanagan
1:32:09 Richard Rotnem
2:03:38 Ethan Marsh
2:06:17 Joseph Sokol

Leave a Reply